Ja i mój Brat

Lawenda

Lawendowy ogród. Lawendowe pole. Lawendowa Bajka

 

Lawendowy ogród

 Lavandula_angustifolia_-_Köhler–s_Medizinal-Pflanzen-087.jpg

Zdjęcie źródło : Wikipedia

Lawenda to ceniona i uprawiana od setek lat bylina, która może wprowadzić do naszego ogrodu klimat prowansalskich pól, na których między innymi jest uprawiana ze względu na pozyskiwany z niej olejek. W Polsce jest sadzona przez wzgląd na niesamowity aromat oraz barwę kwiatów. Lubiana także dlatego, że wspaniale komponuje się z innymi roślinami. Jej nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „Lavare” oznaczającego „myć się” lub „kąpać się”, już od czasów starożytnych Greków i Rzymian stosowna była jako odświeżający dodatek do kąpieli.
Z lawendy produkuje się też olejek eteryczny, który działa antyskurczowo, kojąco, antyseptycznie. W przypadku bólu głowy można nim posmarować skronie.
 
Lawenda kwitnie niezwykle obficie, jest ozdobą ogrodu. Jej zielona na początku rozwoju łodyga ulega zdrewnieniu w drugim roku życia rośliny. Lawenda posiada wąskie liście o zabarwieniu szarozielonym. Osiągają one długość od 2 do 5 cm i także są aromatyczne. Poszczególne kwiatuszki lawendy pojawiające się na łodydze latem są niewielkie, lecz obsypują łodygę na długości do nawet 15 cm. Wgląda to imponująco. Kwiaty charakteryzują się ponadto mocnym, charakterystycznym zapachem. Każdy owoc wydaje cztery nasiona w postaci gładkich orzeszków o ciemnobrązowym odcieniu. Roślina dorasta do 90 cm wysokości.

 

Lawenda (Lavandula L. ) – rodzaj roślin z rodziny jasnotowatych. Obejmuje ponad 40 gatunków Pochodzą one z obszaru śródziemnomorskiego od Wysp Kanaryjskich po Indie. Gatunkiem typowym jest Lavandula spica L.
 
Wiecznie zielone krzewy o wonnym zapachu. Liście przeważnie kutnerowate o szarym zabarwieniu. Kwiaty drobne, purpurowe lub niebieskawe, zebrane w kwiatostany na długiej szypule. Posiadają podsadki.

 

Lawenda wąskolistna
wytwarza sztywne, wzniesione, kanciaste na przekroju pędy, pokryte szarym kutnerem, z wiekiem drewniejące w dolnej części. Liście, o podwiniętych brzegach, są pokryte również srebrzystym kutnerem, równowąskie, lancetowate, silnie aromatyczne, na pędach ułożone naprzeciwlegle. W Polskich warunkach klimatycznych krzew dorasta do około 50 cm wysokości i około 70 cm szerokości. Górują nad nim nieulistnione pędy kwiatostanowe, dorastające do około 80cm wysokości. Fioletowe kwiaty, o różnych odcieniach, zebrane są w nibyokółkach, w kwiatostany typu kłos. U odmian uprawnych kwiaty przybierają barwy od czysto białej, poprzez różne odcienie różu i purpury, do ciemnego fioletu. Kwitnienie przypada na lipiec i sierpień. Kwiaty silnie pachnące, dzięki wysokiej zawartości olejków eterycznych (linalol, geraniol, furfurol, pinen, cyneol i borneol) są wykorzystywane w zielarstwie, aromaterapii, przemyśle kosmetycznym i perfumeryjnym.
Po kwitnieniu zaleca się przycinanie przekwitniętych kwiatostanów.
 
Lawenda lekarska - surowiec zielarski
Suszone ziele lawendy oraz olejek lawendowy maja działanie przeciwskurczowe, uspokajające i antyseptyczne. Działa również wiatropędnie i poprawia trawienie. Kwiaty wykorzystywane są w kosmetyce, działają antytrądzikowo i dezynfekująco oraz przyspieszają regenerację naskórka. W krajach śródziemnomorskich, gdzie lawenda uprawiana jest na dużą skalę, stanowi cenny pożytek dla pszczół i jest źródłem pozyskiwania doskonałego miodu lawendowego.

 

Lawendowa Bajka okolice Pruszcza Gdańskiego

Lawendowa Osada - Przywidz

Lawendowe Pole  Warmia

Ogród pełen lawendy Ostrów, Kraków

 

Kolonia Kiełczewice Dolne 77
Kiełczewice Dolne

 

Siedliszcze 110
Siedliszcze, Chelm, Poland

 

Lisie Pole

Bieniądzice 18a

98-300 Wieluń

 

 

 

#Lawenda

Ogród Lawendy zlokalizowany w miejscowości Ostrów gm. Proszowice.