Ja i mój Brat

19 maja Dzień Dobrych Uczynków

19 maja 2017 r. Dzień Dobrych Uczynków

Dziś jest Dzień Dobrych Uczynków
 
 
 
„Z rzeczy świata tego zostaną tylko dwie,
Dwie tylko: poezja i dobroć…i nic więcej”
Cyprian Kamil Norwid
 
 18423709_1687356737956247_3847837460719740952_n.jpg
 
Zdjęcie: Fundacja Ekologiczna Arka
 
Czym jest dobroć? Najpiękniejsza definicja tego słowa powstała kilkaset lat temu. Jej autorem jest francuski eseista i moralista, żyjący na przełomie XVIII i XIX wieku, Joseph Joubert, który zdefiniował ją tak: „Dobroć polega na szanowaniu i kochaniu ludzi bardziej, niż na to zasługują”. Dobroć nierozerwalnie związana jest z dobrymi uczynkami.
 
 
Dzień Dobrych Uczynków w tym roku przypada na 19 maja (piątek). 19 maja świętujemy po raz 9. Dzień Dobrych Uczynków to święto społecznych, bezinteresownych działań. Jego organizatorem jest Fundacja Ekologiczna ARKA wraz z partnerami.
 
Organizatorzy namawiają do podjęcia różnych inicjatyw na rzecz ludzi, zwierząt i przyrody. Akcent położony jest z jednej strony na zachęcenie młodzieży szkolnej do pomocy wybranej przez nich organizacji społecznej, a z drugiej na zainspirowanie organizacji społecznych do otwarcia się i poszukania sprzymierzeńców ich działań wśród młodzieży szkolnej. Zdaniem organizatorów w ten właśnie w ten sposób akcja promuje wzorcowe postawy obywatelskie i społeczne oraz wolontariat.
 
Na stronie Fundacji Ekologicznej Arka znajduje się lista proponowanych działań, jakie można podjąć w ramach akcji (np. zebrać książki i przekazać do biblioteki w szpitalu dziecięcym, powiedzcie swoim bliskim, że są dla Was ważni, zasadźcie drzewo Dobrych Uczynków, wysprzątajcie jakiś teren przyrodniczy, zbierzcie książki i przekażcie do biblioteki w szpitalu dziecięcym, oszczędzajcie wodę, to źródło życia zbierajcie surowce wtórne, a pieniądze przekażcie potrzebującym, segregujcie śmieci, załóżcie ekologiczny ogród, przyjazny zwierzętom i owadom, wspomóżcie swoje lokalne schronisko dla zwierząt, używajcie papieru z makulatury, napiszcie list do chorego dziecka, napiszcie do swojego urzędu gminy protest w sprawie wycinki lub okaleczania drzew, wspomagajcie organizacje społeczne namówcie rodziców/znajomych na wycieczkę rowerową, zamiast jeździć samochodem, uszyjcie lniane torby na zakupy, by nie używać już więcej plastikowych jednorazówek
podarujcie kwiaty doniczkowe osobom samotnym, by przypominały codziennie o dobrych uczynkach...).
 
Organizatorzy zachęcają do przeprowadzenia w szkołach rozmów z uczniami na temat tego, co to znaczy robić Dobre Uczynki oraz czym jest bezinteresowność w działaniu. Zawsze jest dobry czas, aby zrobić dobry uczynek!
 
Zachęcamy wszystkich niesienia pomocy i bezinteresownego czynienia dobra na rzecz potrzebujących ludzi, bezdomnych zwierząt i otaczającego środowiska.
 
Takie święta powinny być codziennie! Świat na pewno byłby lepszy. W ten dzień niekoniecznie musimy komuś oddawać całą wypłatę, wystarczy że pomożemy w drobnej sprawie. My też gorąco zachęcamy wszystkich do pozytywnych działań każdego dnia, każdej chwili. Dobro ma moc, jest wielkie i zawsze wraca z podwojoną siłą do darczyńcy.
 
Dziękujemy, że jesteście. Dziękujemy za Waszą dobroć względem nas: za pomoc, wsparcie, 1%, darowizny na subkonto, rozmowę, czas, za modlitwę, ciepłe myśli, telefony,... <3
 
 
 
„Żyjmy tak, żeby po naszej śmierci
nawet grabarz płakał.”
~~ Mark Twain
 
"Trzeba choć na chwilę zapomnieć o sobie dla kogoś innego"
~~Albert Camus
 
Każdy człowiek bez wyjątku posiada „coś”, czym mógłby się podzielić i takiej postawy powinien się nauczyć. Zatem dzielimy się dzisiaj, jutro, zawsze wszystkim: uśmiechem, radością, dobrą nowiną, wiedzą, posiłkiem, czymś ciepłym, czymś puchatym, czymś miłym.
 
Pamiętajmy, że cierpienie dzielone z drugim człowiekiem jest połową cierpienia; radość dzielona z drugim człowiekiem, jest radością podwojoną! ;)
 
Pewien rolnik, którego kukurydza zawsze dostawała pierwszą nagrodę na Targu Stanowym, miał zwyczaj dzielenia się swym najlepszym ziarnem ze wszystkimi rolnikami w okolicy.
Kiedy zapytano go dlaczego, powiedział:
- "To jest doprawdy w moim własnym interesie. Wiatr zdmuchuje pyłek i niesie go z pola na pole. Więc jeśli moi sąsiedzi uprawiają kukurydzę gorszej jakości, przekrzyżowanie obniża jakość mojej. Dlatego zależy mi, żeby siali tylko najlepszą z najlepszych".
Dzisiejszy dzień jest prawdziwą okazją by jak najwięcej osób zrobiło coś dobrego dla ludzi, zwierząt i przyrody!
 
"Dobry uczynek to potrzeba, która płynie prosto z serca i nie oczekuje niczego w zamian."
~~Ania Cieślak, aktorka
 
"Dobry uczynek to nie tylko otwarcie do ludzi, ale przede wszystkim budowanie w sobie i rozsiewanie w około bardzo pozytywnej energii, która jest zalążkiem wszystkiego co dobre."
~~Tomek Sikora artysta fotografii
 
Wszystko co dajesz innym, dajesz sobie samemu.
 
 
 
 
"Cóż, że pieniądze, blichtr i sława
zaglądać będą w okna domu,
serce popiołem obłożone
zapłacze smutkiem po kryjomu.
 
Domy przeminą i ustroje,
szafy i stoły kornik stoczy,
wyciągnij rękę do człowieka
spójrz w jego serce, spójrz mu w oczy.
 
Wszystko przepłynie jak mórz fale,
ocean życia je kołysze,
to co ty dałeś, wróci kiedyś,
miłością, dobrem, złem lub ciszą.
 
Dwie tylko rzeczy nie przeminą-
dobroć i wiersze sercem tkane,
być może chodzą po szkle boso,
lecz pamięć o nich pozostanie.
 
Od spraw nieważnych, mysich, głupich
odwiedź nas jednak w wierszach Panie,
jak pamięć ma pozostać jakaś,
niech dobra pamięć pozostanie."