Ja i mój Brat

Wielkanoc

13 kwietnia 2017 r. Wielki Tydzień- Życzenia Wielkanocne

 

"Każdy nowy dzień to kwiat, który zakwita w naszych rękach"

 

 

Wielkanoc, A.D. 2017

 

"Wielki Tydzień to czas, który zaprasza nas, aby zbliżyć się do Jezusa: przyjaźń weryfikuje się w godzinie próby." 

 

17855499_1425468444178965_1128097828357329347_o.jpg
Ostatnia wieczerza.

Dzisiaj jest ważny dzień w życiu każdego kapłana i każdego wiernego.

Ten symboliczny gest zapoczątkowany przez Chrystusa w ten oto sposób staje się posługą miłości, która nigdy się nie kończy, która ma sens o tyle, o ile wyraża wewnętrzną postawę i ją umacnia. Dotyczy ona nas wszystkich, gdyż gest umycia nóg jest obrazem miłości ewangelicznej. Jest jednak oczywiste, że w szczególny sposób wiąże się ona z kapłanami pełniącymi posługę przewodniczenia w wierze. Kapłaństwo jest darem, tak, jak Eucharystia. Jest darem Boga dla człowieka. I podobnie, jak Eucharystia jest tajemnicą. Tajemnicą jest także wielka miłość i zaufanie Boga, który w ręce kapłanów złożył tak wielkie i święte sprawy.

Św. Augustyn powiedział: „Mimo że Bóg jest wszechmogący, nie mógł dać nam nic więcej; mimo że jest samą mądrością, nie umiał nam dać nic więcej i mimo, że ma niezmierzone bogactwa - nie miał nam co więcej dać, dając siebie we Mszy św.”

Z okazji Wielkiego Czwartku pragniemy złożyć wszystkim kapłanom podziękowania za posługę jaką pełnią i słowo jakie głoszą. Życzymy Wam dużo siły, zdrowia i wytrwałości na co dzień oraz życzyliwości ze strony ludzi jak również Bożej radości aby towarzyszyła Wam w każdym dniu Waszej kapłanskiej posługi. Niech Matka Boża ma Was w swojej opiece.

Na czas świętowania Wielkiej Nocy życzymy Wam wszystkim odzyskania wiary i nadziei, nabrania tej wiosennej energii, która powoli budzi się wokół nas, na kolejne dni roku. Tym, którzy dzisiaj rozpoczynają Święte Triduum Paschalne życzymy dobrego Przejścia, dobrej, owocnej Paschy.

"Zostać budowniczym miłości i miłosierdzia to jakby inwestować nie na giełdzie, ale w raj."

Papież Franciszek

 

"Gdybyśmy nie mieli sakramentu Kapłaństwa, nie mielibyśmy Pana. Kto Go umieścił w tabernakulum? Kapłan. Kto przyjął naszą duszę u początku jej życia? Kapłan. Kto ja żywi, by dać jej siłę na wędrówkę? kapłan.
Kto ją przygotuje na spotkanie z Bogiem, obmywając ją po raz ostatni we krwi Jezusa Chrystusa? Kapłan, ciągle kapłan. A gdy dusza będzie umierała, kto ją ożywi, kto jej udzieli ciszy i pokoju? I tu kapłan. 
Nie można sobie przypomnieć ani jednego dobrodziejstwa Boga bez spotkania obok tego wspomnienia obrazu kapłana." 
Św.Jan Maria Vianney

 

Wielki Czwartek to dzień ustanowienia Najświętszego Sakramentu oraz Sakramentu Kapłaństwa. W tym dniu kierujemy nasze myśli i życzenia w stronę wszystkich kapłanów, a przede wszystkim księdza proboszcza pracującego w naszej parafii.
 
Czcigodni Kapłani,
Z okazji Wielkiego Czwartku, pamiątki ustanowienia kapłaństwa, chcemy złożyć Wam najserdeczniejsze życzenia i podziękowanie za Waszą obecność. Pragniemy Wam życzyć Bożej radości, aby towarzyszyła wam w każdym dniu posługi, oraz wielu życzliwych serc ludzkich gotowych przyjść z pomocą w głoszeniu Dobrej Nowiny, by droga, na którą zaprosił Was Chrystus – Najwyższy Kapłan była dla Was drogą ku świętości.
Kochajcie Wasze kapłaństwo! Bądźcie mu wierni aż do końca.
Umiejcie w nim dostrzec ewangeliczny skarb, za który warto dać wszystko. Życzymy Wam gorących serc, abyście stając przy człowieku w jego ziemskiej wędrówce podnosili to, co słabe, prostowali to, co powikłane i wzbudzali nadzieję. Niech Wasza szlachetna posługa siania ziarna Dobrej Nowiny i prowadzenia ludzi do spotkania z Chrystusem w sakramentach przynosi radość i daje siły w pokonywaniu ludzkich słabości i przeszkód życiowych. Niech dobry Bóg obdarza Was nieustannie łaską i pokojem. Niechaj nie brakuje Wam entuzjazmu i siły potrzebnej do codziennej pracy. A Jezus Chrystus niech będzie dla Was zawsze źródłem niewyczerpanych darów, abyście całym swym życiem świadczyli o swej przynależności do Boga. Matka Chrystusa, Matka Kapłanów swą macierzyńską miłością niechaj broni, osłania i czuwa nad Wami.
 
" Od końca
"Zacznij od Zmartwychwstania
od pustego grobu
od Matki Boskiej Radosnej
wtedy nawet krzyż ucieszy jak perkoz dwuczuby na wiosnę
anioł sam wytłumaczy jak trzeba choć doktoratu z teologii nie ma
grzech ciężki staje się lekki gdy się jak świntuch rozpłacze
— nie róbcie beksy ze mnie mówi Matka Boska to kiedyś
teraz inaczej zacznij od pustego grobu od słońca
ewangelie czyta się jak hebrajskie litery od końca"
~~ ks. Jan Twardowski
Wielkanoc, A.D. 2015!

17973591_1523377011006537_7147470137888341135_o.jpg 

Drodzy Przyjaciele, Znajomi i Nieznajomi!
 Wielkanoc to czas radości, życzliwości, otuchy, nadziei, odkrywania tego co piękne i dobre. Czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa i drugiego człowieka. Nagle świat nabiera barw, wszystko nam obradza, mnoży się, pachnie, jaśnieje i rozkwita!
17972320_1523377277673177_517097461409516837_o.jpg
 

Życzymy sobie i Wam, aby Święta Wielkanocne były dla Was i Waszych bliskich ważnym czasem... Dla każdego znaczy to pewnie coś innego. A z drugiej strony... Gdybyśmy się wsłuchali - znaleźlibyśmy tyle podobnego w tym, co dla nas znaczą te słowa...Błogosławieństwa zmartwychwstałego Jezusa, Niech czas Wielkiej Nocy przyniesie radość oraz wzajemną życzliwość. Niech stanie się dla Was źródłem wzmacniania

17917852_1523377864339785_3225118015761071202_o.jpg

Niech Zmartwychwstanie, które niesie odrodzenie, napełni nas i Was pokojem i wiarą, niech da siłę w pokonywaniu trudności, obdarzy Pokojem, obudzi to, co jeszcze uśpione, ożywi to, co jeszcze martwe, Niech Światło Jego Słowa prowadzi nas i Was przez życie do wieczności... i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość... Niech tajemnica Wielkiej Nocy pomoże nam i Wam odnaleźć w sobie i wokół dużo miłości. Uczmy się jej od siebie! Nie bójmy się brania ani dawania, a nasze życie będzie piękniejsze.
17972159_1523377661006472_8233467707795973612_o.jpg
Podążajmy przetartą przez Chrystusa drogą –
od nieczułości i zobojętnienia do współczucia, od wrogości do braterstwa, od bezsensu do sensu, ... od konfliktu do pojednania Życzymy Wam, abyście częściej dziękowali, niż prosili. Częściej miłowali, częściej się uśmiechali, częściej się radowali. Abyście wstawali z nadzieją i zasypiali z wiarą w nowy dzień. Cud Wiosennego Odrodzenia dokonuje się niezmiennie każdego roku, natura cierpliwie uczy nas, że każda chwila jest inna i żebyśmy nie przegapiali, nie przyspieszali. Życzymy Wam mnóstwo słonecznego optymizmu. Chwili oddechu na dostrzeganie piękna powolnej codzienności. Miłości w sercach, która stanie się motorem naszych działań. Bowiem im jej w nas więcej, tym cieplej i bliżej siebie Smacznego święconego, wielu ważnych chwil z bliskimi... Życzymy Wam, żebyście spędzili je tak, jak lubicie: rodzinnie a może w podróży... Bądźmy razem mimo wszystko. Dzielmy się radością Świat! Pamiętajmy o ubogich i potrzebujących.
 17966349_1523378587673046_6144599178875727288_o.jpg

 

Na pogrzeb Jezusa

 

Baranek biegł na pogrzeb
najwcześniej przed świtaniem
płakała trawa niemrawa że nie mogła ruszyć się sama
lilie białe jak ręce matki omdlałe
róże czerwone jak uszy zawstydzone
nie zdążył już na pogrzeb
wpadł na zmartwychwstanie
grób murowany jak bomba się rozleciał
baranek choć nie zdążył z radości się rozbeczał

17917362_1523378841006354_1707836726152848716_o.jpg

Radosnych, zdrowych i Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego! Obfitych łask i błogosławieństw od Chrystusa Zmartwychwstałego. Radosnego Alleluja!
Jajka - symbol Początku, Zmartwychwstania i Odrodzenia.

 

Pozdrawiamy świątecznie i słonecznie:)
Niech wiosna zagości na cały rok w naszych sercach:)! 
Niech wszystko co ważne i dobre rozkwitnie.:) 
Niech odrodzi się w Nas nadzieja, miłość i wiara w lepsze jutro...! 
 Przesyłamy Wam mnóstwo ciepła i optymizmu na te świąteczne dni.
 Jeśli chcecie, aby te święta były radosne -bądźcie radośni!
Jeśli chcecie, aby były niezwykłe- róbcie rzeczy niezwykłe.
 
17966962_1524893014188270_8690649653996619360_o.jpg
 

Grób Pański w krypcie kościoła oo. Pijarów w Krakowie już po raz 7 jest aranżowany rezultatem konkursu plastycznego. Tegoroczny grób Pański daje do myślenia...z powodu oryginalnej i przejmującej aranżacji. W powietrzu unoszą się chaotycznie bezgłowe manekiny w ubraniach, tobołki, zabawki, na schodach leżą buciki, garnuszki, okulary, w środku monstrancja. Aranżacja symbolizuje tragedię uchodźców z Bliskiego wschodu, którzy uciekając ze strefy konfliktu opłacali się gangom przemytniczym i bardzo często w drodze do Europy ginęli w morzu. Przekaz ten ma też sens teologiczny Chrystus umęczony razem z nim zawieszony w ciemnej morskiej odchłani pomiędzy swoim umęczonymi grzechami i cierpieniem umiłowanych dzieci czeka na dzień zmartwychwstania i triumfu nad światem, grzechem i cierpieniem. zwiastunem nadziei jest delikatne, wyławiające się poranne światło, nadchodzącego dnia zmartwychwstania. Światło to znak nadziei na zmartwychwstanie wszystkich ludzi, zarówno tych, których pochłonęły morskie głębiny, jak i tych którzy wpadli w otchłań grzechu.

Autorem tegorocznej aranżacji grobu Pańskiego jest Jakub Zawodziński - 21 letni zwycięzca tegorocznego konkursu na grób Pański.

 
"Chcesz mieć udane święta mój miły, spraw aby wszystkie uczucia się obudziły. Weź dzban cierpliwości, aby wytrzymać wizyty wszystkich gości. Dodaj kubek radości, i chwal Pana na Wysokościach. Garstka miłości, może nie starczyć, ale staraj się tym uczuciem wszystkich obarczyć. Do tego garnek nadziei aby świat na dobre się zmienił. Całość uwiecznij szczyptą wiary aby radość ze świąt miała wielkie rozmiary."
To nasz sprawdzony przepis na udane święta:)
Ważne i najważniejsze:)
... abyśmy potrafili zacząć od końca.
Od Światła.
Od pustego grobu! Od Wielkiej Nocy!
 

Wigilia Paschalna, podobnie jak chrzest, ma nas przebudzić do pełni życia. Aby zwycięstwo dobra nad złem i życia nad śmiercią, będące przesłaniem nadchodzących Świąt Wielkanocnych, stało się źródłem radości i nadziei:)

"Posłuchaj"
Mertonie święty Boga nazwałeś Ciszą Milczenia
To śnieg nakłamał tak długo padał za oknem to chłopiec zmyli 
pewnie zbyt cicho liczył króliki na palcach
"Posłuchaj krzyża rozpaczy serca wszystko inaczej
bo nie jest ciszą głazem pytaniem lecz płaczem"
ks. Jan Twardowski

 17972079_1523378437673061_2568498408722079498_o.jpg

Wielkanocny pacierz
 
Nie umiem być srebrnym aniołem - ni gorejącym krzakiem
- tyle zmartwychwstań już przeszło - a serce mam byle jakie.
Tyle procesji z dzwonami - tyle już Alleluja
- a moja świętość dziurawa na ćwiartce włoska się buja.
Wiatr gra mi na kościach mych psalmy - jak na koślawej fujarce
- żeby choć papież spojrzał na mnie - przez białe swe palce.
Żeby choć Matka Boska przez chmur zabite wciąż deski
- uśmiech mi Swój zesłała jak ptaszka we mgle niebieskiej.
I wiem, gdy łzę swoją trzymam jak złoty kamyk z proc 
- zrozumie mnie mały Baranek z najcichszej Wielkiej Nocy.
Pyszczek położy na ręku - sumienia wywróci podszewkę
- serca mego ocali czerwoną chorągiewkę
~~ ks. Jan Twardowski

 

Niech nie opuszcza nas i Was nadzieja zmartwychwstania duchowego, zamykająca "Wielkanocny pacierz" ks. Twardowskiego, a wtedy i niebo będzie jaśniejsze, i wiosenne bazie bujniejsze, i Wielkanocny Baranek weselszy.
Życzymy sobie i Wam, aby każda "Śmierć" była dla nas czasem radosnego oczekiwania na nowe "Życie" . Niech wiosenne słońce budzące się do życia przyrodę opromieni swym ciepłem nasze dni i obudzi wzajemną życzliwość i miłość.
Z całego serca życzymy wszystkim zdrowych, pełnych wiosennej radości i nadziei Świąt Wielkiej Nocy. Życzymy zdrowia, dobrych myśli, radosnego serca, pogodnego nieba, uśmiechu, wiosennego ciepła:)
Życzmy, by i podczas Świąt, i po ich przeminięciu właśnie nielogiczne się stało, by nie opuszczała nas Miłość, która dość rzadko kieruje się logiką, która jest miłosierna, która potrafi się upokorzyć, przeprosić, zadośćuczynić, a w rezultacie ocalić to, co w nas jest najcenniejsze.
Niech nam wszystkim
radośnie zabrzmi
Hallelujah!
 
Błękitu nieba i słońca w dużej ilości, uśmiechu na ustach