Ja i mój Brat

19 marca 2014 r.- Protest Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych

 

 

"Każdy nowy dzień jest kwiatem, który zakwita w naszych rękach..."
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

19 marca 2014 r.

- Protest Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych.

 

W środę 19 marca 2014 r. o godz. 12.00 rozpoczął się przed Kancelarią Premiera Protest rodziców dzieci niepełnosprawnych z całej Polski. Nasza Mama też tam była i brała udział czynny w proteście.

C:\fakepath\1009859_768167759860879_532697791_n.jpg 

 

Protest rodziców dzieci niepełnosprawnych to już kolejny  manifestem bezsilności i żalu. To pozbawiony wyrafinowania i politycznych wyliczeń akt desperacji. 

Protestujący rodzice domagają się od premiera po raz kolejny spełniania obietnic dotyczących podwyższenia zasiłku pielęgnacyjnego,  podwyższenia świadczenia pielęgnacyjnego, a także uzawodowienia tej opieki. Protestujący rodzice chcą, aby już teraz  świadczenie pielęgnacyjne osiągnęło  poziom płacy minimalnej i zapowiadają, że będą w parlamencie do skutku.

 C:\fakepath\1959453_768168109860844_1925984750_n.jpg

Świadczenie pielęgnacyjne przeznaczony jest dla osób, które zrezygnowały z pracy na rzecz opieki nad chorym dzieckiem

i wynosi 620 zł. + 200 zł. Trudno zrozumieć, dlaczego rodzic pobierający świadczenie pielęgnacyjne w kwocie 620 zł + 200 zł  dodatku do tego świadczenia nie może do tego świadczenia dorobić, np. do wysokości średniej krajowej, a mogą dorobić emeryt, rencista, poseł...?

C:\fakepath\DSC_0442.JPG

 

Ile można czekać na podwyżki i żyć z dzieckiem, a nawet dziećmi niepełnosprawnymi  za 153 złote zasiłku pielęgnacyjnego na każde dziecko niepełnosprawne i kolejne 620 + 200  (okresowego dodatku) złotych świadczenia niezależnie od ilości dzieci niepełnosprawnych w rodzinie i bez rozwiązań systemowych?

Brakuje w naszym Państwie, ustawodawstwie takiego zwyczaju, ustawy, by dziecko niepełnosprawne od urodzenia wchodziło w system, w jakiś konkretny kawałek instytucji i dostawało opiekę na swoim poziomie wiekowym...Rehabilitacja i leczenie naszych dzieci jest zależna w większości od nas rodziców, od naszej zamożności i uzbieranego 1%

C:\fakepath\1975110_768647373146251_1086714604_n.jpg 

Polityka prorodzinna w Polsce jest ciągle oderwanym od rzeczywistości hasłem wyborczym. Skala determinacji  rodziców dzieci niepełnosprawnych jest niewyobrażalna. Część rodziców, która była na Proteście przed Kancelarią Premiera podjęła Protest Okupacyjny w Sejmie.

 

Rodzice dzieci niepełnosprawnych każdego dnia podejmują gigantyczną pracę, by zajmować się swoimi dziećmi, by stworzyć im warunki do życia, terapię, leczenie, edukację. Wszystkim żyje się trudno ale jak można przeżyć opłacając z własnej kieszeni rehabilitację naszych dzieci, leki, sprzęt rehabilitacyjny...?

C:\fakepath\DSC_0450.JPG 

 

U nas w Polsce nic się nie zmienia od lat!

Mamy obietnice, wszystko inne jest ważne tylko nie my i nasze dzieci!

A my rodziny z dziećmi niepełnosprawnymi  jesteśmy zdesperowani, potrzebujemy systemowego wsparcia. Dostępu do leczenia, terapii, edukacji, dóbr kultury. Prostszych procedur w pozyskiwaniu świadczeń (mniej papierologii, więcej nowych technologii), psychologa, asystenta. Skutecznego prawa rodzinnego.

C:\fakepath\1959814_768167279860927_1750374213_n.jpg 

-brakuje w dalszym ciągu kompleksowych rozwiązań,

jeśli chodzi o pomoc rodzinom ON,

 

-większość z nas klepie biedę, jest wyłączona z rynku pracy

i ma zerowe perspektywy na emeryturę w przyszłości,

 

-1% podatku jest podstawowym źródłem finansowania

potrzeb naszych dzieci

 

- nasze dzieci są wykluczone poza nawias społeczeństwa,

poprzez fatalny system dostępu do edukacji oraz

bardzo często proste bariery architektoniczne i sprzętowe,

 

- PFRON, PCPR dostaje zbyt mały budżet w stosunku do potrzeb niepełnosprawnych - w ubiegłym roku złożyliśmy 2 wnioski dla dwójki dzieci na komputer, dostaliśmy w jednym i drugim przypadku odpowiedź negatywną, odwoływałam się, pisałam skargę do PFRON-u w Warszawie i nic to nie dało :(

- powinna być możliwość dorabiania do świadczenia pielęgnacyjnego,

- powinno być ubezpieczenie zdrowotne przy pracy na umowę o dzieło,

- ulgi w ZUS przy prowadzeniu działalności gospodarczej, na którą wielu się decyduje, nie chcąc rezygnować z własnych dochodów, a mając problem z zatrudnieniem na etat,

- elastyczny czas pracy, praca zadaniowa, częściowa telepraca zamiast 8-godzinnego „przesiadywania” w miejscu zatrudnienia,

- możliwość zmiany kwalifikacji zawodowych, bezpłatnych szkoleń, by móc skorzystać z powyższych. 

 

Sytuacja rodziców dzieci niepełnosprawnych  jest  niezwykle trudna! Nie zrobiono nic, mimo, że od dłuższego czasu bardzo wielu mądrych ludzi mówi co trzeba poprawić w opiece nad ON. Chodzi o brak kompleksowych rozwiązań, które istnieją w bardzo wielu krajach Unii Europejskiej.

 

 Zarówno osoby z niepełnosprawnością, jak i ich rodziny nie powinny być wykluczone, zamknięte w gettach swoich problemów, ale w pełni obecne w społeczeństwie.

 

O społeczeństwie w dużej mierze świadczy to, jak traktuje swoich najsłabszych członków, a trudno o bardziej wyrazisty przykład niż niepełnosprawne dzieci. Od środy 19 marca 2014 r. grupka rodziców wraz ze swoimi niepełnosprawnymi dziećmi okupuje sejmowe korytarze domagając się realizacji obietnic Rządu dotyczących świadczeń pielęgnacyjnych.  My też solidaryzujemy się z tymi rodzicami.

 

 Nikt nie wybiera choroby swojego dziecka ani swojej. Nikt o tym nie marzy. Każdy chciałby być zdrowy i mieć zdrowe dzieci. My rodzice oddalibyśmy wszystko za zdrowie naszych dzieci.


W przeważającej większości przypadków ludzie obawiają się niepełnosprawności swojej lub swoich najbliższych i z tego lęku nie dopuszczają do siebie nawet takich myśli. Wydaje im się, że jak nie myślą, nie patrzą na niepełnosprawność to nie sprowokują losu  i się ochronią. Życie jest jednak nieprzewidywalne. Każdy może mieć dzieci niepełnosprawne, każdy może spotkać się z niepełnosprawnością.  Więc prosimy nie oceniajcie nas, rodziców dzieci niepełnosprawnych protestujących w Sejmie. Postarajcie się nas zrozumieć.

 

Niewyobrażalnie trudno jest wychowywać dziecko z niepełnosprawnością, niezdolne o samodzielnej egzystencji. W wielu wypadkach to całodobowa, niekończąca się praca, w a dodatku musimy my rodzice  często mierzyć się z wielką ilością uprzedzeń, stereotypów, braku pomocy.

 

Dla nas rodziców dzieci niepełnosprawnych niewielka nawet pomoc, empatia robi wielką różnicę, dodaje sił, wzmacnia.

 

Dziecko z niepełnosprawnością to dla nas rodziców nie tragedia, problem, obciążenie, przeszkoda, kara lecz wyzwanie, egzamin z człowieczeństwa, cel życia.

 

Nie potrzebujemy litości.

Kochamy nasze dzieci miłością bezgraniczną ale troska o ich dobro jest podstawą protestów.

Pragniemy, jak najbardziej usprawnić i usamodzielnić nasze dzieci.

 

Zapewniamy Was, że dzieckiem niepełnosprawnym można żyć szczęśliwie.

 

Nasze dzieci potrzebują większej uwagi, pomocy, empatii, serca, pieniędzy, rehabilitacji, specjalistycznego leczenia, wsparcia...i mimo wszystko dają nam rodzicom i wszystkim wkoło nieograniczone pokłady miłości.

 

Jesteśmy w większości szczęśliwymi rodzinami i chcemy po prostu żyć z naszymi dziećmi godnym życiem. Do tego, by nasze dzieci mogły żyć godnie potrzebne są pieniądze, specjalistyczna opieka całodobowa, leczenie, rehabilitacja i ten właśnie protest między innymi tego dotyczy.

 

Nie jesteśmy jakimiś ”wyjątkowymi” matkami, ojcami, rodzicami, opiekunami, bo takie określenie czyni nas innymi, odseparowuje od ”normalnej” reszty społeczeństwa, a to ostatnia rzecz jakiej pragniemy. Jesteśmy zwyczajnymi matkami, ojcami, rodzicami, opiekunami walczącymi o godność naszych niepełnosprawnych dzieci.

 

Nawet kilka lat intensywnej opieki nad osobą zależną, niezdolną do samodzielnej egzystencji może wypalić do cna. Odczuwalne zubożenie, brak odpoczynku, stres, związany z trudnym dostępem do leczenia i terapii, brak kontaktu ze światem zewnętrznym (w tym – rozrywek, wyjazdów), braku pomocy.

 

 

Wiele rodzin rozpada się, ale rodzic, który porzuca niepełnosprawne dziecko, nie ponosi konsekwencji nierealizowania prawnego obowiązku opieki. Czemu nie da się szybko i skutecznie nakładać oraz egzekwować chociażby alimentów? 

 

Bądźmy solidarni z protestującymi w Sejmie. Wspierajmy ich na różne sposoby. Z solidarnością międzyludzką trudno wygrać z pojedynczym człowiekiem - bardzo łatwo. 

 

Wy też możecie nas i innych rodziców dzieci niepełnosprawnych poprzeć  przyłączając się do protestu, podpisując petycję i tym samym dając świadectwo, że rozumiecie  naszą sytuację i macie otwarte serca.

My już podpisaliśmy.

 

Wiele osób i instytucji  wspiera protest.

Jestem z Wami całym sercem.

 

„Najbardziej boli i przeraża fakt, że tak naprawdę, na naszych oczach, poniża się i depcze największą wartość i siłę człowieka – miłość. I to tę najczystszą, bezwarunkową – miłość do dziecka. Przecież Wasze Dzieci żyją tylko dzięki Waszemu bezgranicznemu oddaniu” – pisze Anna Dymna w liście do protestujących w Sejmie rodziców.

List Anny Dymnej

 

Protest i sytuację w jakiej znajdują się opiekunowie osób niepełnosprawnych  opisała także Martyna Bunda w Polityce.

Polecam!