Ja i mój Brat

30.01. Dzień Przytulania

31 stycznia Międzynarodowy Dzień Przytulania

 
 
 
"Każdy nowy dzień jest kwiatem, który zakwita w naszych rękach..."
 
 
 
 
 
 
 
31 stycznia Międzynarodowy Dzień Przytulania
 
  
 
"To strach sprawia, że wstydzimy się okazywać uczucia."
 
P. Coelho 
 
 
Zmieńmy to! 
Nie bójmy się, nie wstydźmy się okazywać sobie uczucia!
Przytulajmy się!
Mowa ciała ma większą moc, niż słowa!
 
13307395_1263361550341495_4153833848502150315_n.jpg
 
 
"Przytulanie to taka witamina, której czasami potrzebuje każdy człowiek. Jej niedobór powoduje osamotnienie."   
 
 
 Dzisiaj Dzień Przytulania.

Podobno człowiek potrzebuje 4 przytuleń dziennie by żyć, 8 by być szczęśliwym, a 12 by się rozwijać. Przytulanie to samo zdrowie. Nie tylko wspomaga odporność organizmu, ale również zmniejsza ryzyko chorób serca oraz niweluje objawy stresu. Dzień przytulania obchodzony jest w różne dni w wielu miejscach na świecie, m.in. w USA, Australii, Niemczech czy Austrii.

Ta wyjątkowo przyjemna tradycja zapoczątkowana została w latach 80. w Stanach Zjednoczonych przez Kevina Zaborneya and Adama Olisa, którzy uznali, że Amerykanie niepotrzebnie wstydzą się okazywać uczucia publicznie. Tym bardziej po odkryciu przez naukowców z Instytutu Badań nad Dotykiem, że pary we Francji poświęcają na przytulanie aż 3 razy więcej czasu niż zakochani za oceanem. Pozostaje zatem mieć nadzieję, że 31 stycznia stanie się w końcu świętem urzędowym. 

Każdemu przyda się dzień wolny przeznaczony na okazywanie czułości najbliższym.

Nie wszyscy mają  możliwość przytulania. W Polsce każdego dnia
100 000 dzieci nie przytuli się do swoich rodziców. Chcesz pomóc ? Zostań Ambasadorem Fundacji Szansa Dzieciom i radośnie zmieniaj Świat innym :)  http://szansadzieciom.pl/Zostan-Ambasadorem-%20Fundacji-Szansa-Dzieciom
 
 
"przytul mnie mocno w mej trwodze dziecięcej,
weź mą twarz w ręce, mów mi o
miłości,
Mów mi Ty, który wiesz ode mnie więcej
Że niepotrzebnie boję
się ciemności..."
 
Maria Pawlikowska - Jasnorzewska
"Tłum gwiazd" 
 
 

"Złap mocno mnie mamo za rękę

Bezpiecznie się czuję przy tobie
Zaśpiewaj mi piosenkę
Z czułością
pogłaskaj po głowie
a tak szczególnie
przytul mnie.
Przytul. "
 
Piosenka dla mamy - Anna Wojdecka
 
 
Każdy z nas ma około dwóch metrów kwadratowych skóry. A na tych dwóch metrach miliony receptorów czuciowych. Jesteśmy stworzeni do dotykania! Dzieci opuszczone przez rodziców zapadają na chorobę sierocą nie wtedy, gdy są głodne czy jest im zimno, ale wtedy, gdy nie są dotykane i przytulane. Matka przytula, kołysze i dotyka dziecko, przekazując mu w ten sposób sygnały: kocham cię, akceptuję, jesteś bezpieczny, zatroszczę się o ciebie, rozumiem twoje uczucia! A jednocześnie, przygarniając dziecko do serca, w magiczny sposób zabiera wszystkie jego troski, smuteczki. Taki dotyk jest szalenie ważny dla prawidłowego rozwoju człowieka. A skoro człowiek rozwija się całe życie... całe życie powinien być też przytulany!

 
 
 Bliski kontakt  dziecka z matką, ojcem ma zasadniczy  wpływ na dalsze życie emocjonalne,  na łatwość wchodzenia w interakcje  społeczne, dotyk jest ważnym  aspektem tego kontaktu. 
  
  
Dotyk to zmysł, który formuje się  jako pierwszy – przed węchem, wzrokiem, smakiem – około 7. tygodnia  życia płodowego. Nic więc dziwnego,  że również potem, we wczesnym dzieciństwie i dorosłości, ma tak wielkie  znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania. 
O zaletach uścisków wspomniała w "Lekturach nadobowiązkowych" noblistka p. Wisława Szymborska: "Ponadto rzucanie się sobie w objęcia wzmacnia system nerwowy, odciąga od jedzenia, co ułatwia utrzymywanie szczupłej sylwetki, rozwija mięśnie, zmuszając do wykonywania różnych ruchów, i powstrzymuje proces starzenia się. Czy wypada mi szydzić z obietnic tak miłych?".
 
Korzystajmy zatem z przytulania jak najczęściej, ponieważ – jak dowodzi Keating – uścisk może za nas powiedzieć np.: "Jestem z Tobą", "Jestem do twojej dyspozycji o każdej porze dnia i nocy", "Ciesz się razem ze mną moją radością"... Dotyk zastępuje tysiące słów. Bywa, że jest najlepszą formą rozmowy wtedy, gdy braknie słów. Gdy partner, przyjaciel, dziecko jest przybite, zrozpaczone. Co można wtedy powiedzieć? Nic. Ale zawsze można się przytulić. "Nie rezygnując z cudownego daru języka, musimy szanować także intuicyjną, bezsłowną mądrość oraz słuchać głosu własnego serca. W ten oto sposób poznajemy pełniejszy sens tajemnicy, którą zwiemy miłością" – dowodzi Keating. Przytulaj się do małżonka, przyjaciela, przytulajmy się razem z dziećmi, z naszymi rodzicami, krewnymi, przyjaciółmi. Bo serdeczny uścisk rozładowuje lęki i daje radość. Nawet tym, którzy się do tego nie przyznają! No i jest całkiem za darmo. A to w dzisiejszym świecie prawdziwy rarytas.
 
W tę dzisiejszą  mroźną pogodę podarujmy sobie trochę ciepła i dajmy się uściskać.
 
 
Przytulać się możemy w różnych sytuacjach: jako przyjaciele, małżonkowie, narzeczeni, para, rodzice, rodzeństwo.... Może to być też gest wdzięczności. Przytulanie to najlepsza forma dziękowania za obecność.
Przytulają się kotki...
Przytulają się Misie...
   
Przytulają się ptaszki... 
...i my też przytulmy się 
 
 
Pomysł na ten światowy ruch zrodził się w Australii.
Wracający do domu młody Australijczyk na lotnisku w Sydney stwierdził, że nikt nie przyszedł go przywitać. Zaczął zatem rozdawać uściski przypadkowo spotkanym osobom. Nagle świat dostrzegł zalety bezinteresownego przekazywania sobie pozytywnej energii. Powstał też ruch dzięki któremu od 2004 roku cyklicznie czcimy przytulanie.
 
Akcja rozdawania nieodpłatnych uścisków "Free Hugs" w miejscach publicznych propagowana jest obecnie przez portale społecznościowe. 31 stycznia okolicznościowe wielkie przytulanie odbędzie się w tym roku m.in. w Warszawie na placu przed Metrem Centrum, choć zwolennicy rozdawania darmowych serdeczności spotykają się na takich happeningach cyklicznie w umówionych wcześniej miejscach i bez okazji.
 
 
Psychoterapeutka Virginia Satir stwierdziła, że potrzeba czterech przytuleń dziennie, żeby przeżyć. Ośmiu - żeby czuć się dobrze i dwunastu, żeby się rozwijać.
 
 
"Rośliny uszlachetnia się przez uprawę,
ludzi przez wychowanie."
 
Rousseau, J.J
 
 
Szanuj mnie, żebym szanowała innych
Wybaczaj, żebym umiała wybaczać
Słuchaj, żebym umiała słuchać
Nie bij, żebym nie biła
Nie poniżaj, żebym nie poniżała
Rozmawiaj ze mną, żebym umiała rozmawiać
Nie wyśmiewaj
Nie obrażaj
Nie lekceważ
Kochaj mnie, żebym umiała kochać
Przytulaj mnie, żebym umiała przytulać
Uczę się życia od Ciebie

 
 
Pamiętajmy o tym w natłoku codziennych obowiązków. 
 
A czy Wy będziecie się przytulać w dniu tego miłego święta?
 
 
 Przesyłam Wam dużo ciepła, które mam nadzieję, rozgrzeje Was nieco w ten mroźny a zarazem gorący dzień... A najlepiej, jeśli znajdziecie kogoś i po prostu sami go przytulicie :)
 
Wspaniałego, miłego, udanego, ciepłego Dnia Przytulania!
 
 
 Przytulam i ściskam mocno Was Anka Julijka:)

 

PS.

 

"Powinno się przynajmniej raz dziennie przeczytać
jakiś ładny wiersz, zobaczyć piękny obraz, posłuchać przyjemnej piosenki lub porozmawiać z najlepszym przyjacielem. W ten sposób budujemy piękniejszą, bardziej wartościową część naszego istnienia. "

Heinrich von Kleist

 

Zapraszam do posłuchania przyjemnej muzyki ...

 
 
Przytul mnie - Kombi
Jeden uścisk, a daje tak wiele...!
 

Przytul mnie mocno

Przytul mnie mocno